herb

Internetowy serwis
Gminy Świerklany

Aktualności

Jednym z czynników atmosferycznych, które dość często występują i są uciążliwe dla człowieka i otoczenia, jest porywisty wiatr. Są to masy powietrza przemieszczające się z prędkością co najmniej kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, które łamią drzewa, zrywają dachy i uszkadzają budynki, a czasem nawet słupy energetyczne. O ile nie mamy wpływu na siłę wiatru, o tyle niektórych szkód wyrządzanych przez niego możemy uniknąć.

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia mienia i zapewnić sobie bezpieczeństwo należy w pierwszej kolejności usunąć z parapetów, balkonów i zewnętrznych schodów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Trzeba też pozamykać okna i drzwi oraz znaleźć bezpieczne miejsce dla naszego pojazdu – nie parkować pod domem ani w pobliżu drzew, szyldów reklamowych czy wspomnianych słupów energetycznych. Nie wolno zapominać o zwierzętach przebywających na zewnątrz, które mogą stać się ofiarami porywistego wiatru. Sami również nie powinniśmy wychodzić podczas wichury, jednocześnie pamiętając o wyłączeniu gazu i elektryczności (niebezpieczeństwo powstania pożaru). Jeśli jesteś poza miejscem zamieszkania, jak najszybciej poszukaj bezpiecznego schronienia i skontaktuj się z krewnymi, aby zabezpieczyli dom. Zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia pojazdu.

Kiedy niebezpieczeństwo minie zorientuj się, jak wygląda sytuacja i sprawdź czy ktoś nie potrzebuje twojej pomocy. Zwróć uwagę na leżące lub zwisające przewody elektryczne i pod żadnym pozorem nie próbuj ich dotykać ani samodzielnie usuwać - poinformuj odpowiednie służby. Jeśli w wyniku porywistego wiatru twoje mienie ucierpiało, zrób zdjęcia zniszczeń (mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej) oraz - jeśli to konieczne - wezwij służby techniczne. 

wichura

 bip  sekap

 dziennik ustaw

monitor polski

portal

500 plus

gminna komunikacja

  porady

Fundusze europejskie

Meteo

Informacje o przerwach

prad
w dostawie prądu

strategia


budzet

logo rewitalizacja

smp

czp

http://powietrze.slaskie.pl/

 

inf_publiczna

lot

tvt

Artykuł w Dzienniku Zachodnim

przygotowani na 6

eInclusion_logosy_html_233185a2

logo_innowacyjna_gospodarka1

unia

logo_kolor_z_nazwa_duze

zielona
Zielona Szkoła

ustawa o zbiórkach

 Subregion

Subregion

telefony
 

Urząd Gminy Świerklany
z siedzibą w Jankowicach

 ul. Świerklańska 54
44-264 Jankowice
 

tel. (32) 4327 500, fax (32) 4327 501
e-mail: ug@swierklany.pl

Godziny urzędowania

 

poniedziałek - środa od 730 do 1530
czwartek od 730 do 1700
piątek od 730 do 1400

 

Konto bankowe Urzędu Gminy Świerklany w Banku Spółdzielczym Jastrzębie Zdrój:
82 8470 0001 2001 0012 9323 0007

NIP 642-31-96-835

REGON 000551326