herb

Internetowy serwis
Gminy Świerklany

Ogłoszenia

Aktualności

W ostatni piątek listopada (24.11 br.), w sali widowiskowej ośrodka kultury w Strumieniu odbył się finał XVII Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej. Mieszkanka Jankowic, p. Regina Sobik po raz kolejny zachwyciła jury i słuchaczy swoim poetyckim talentem.

Motto tegorocznej edycji konkursu, jak co roku, pochodziło z twórczości Emilii Michalskiej i brzmiało: „Przyjaźnię się z Ziemią moją, własną, roztomiłą, zniewoloną jej urodą, jej przemożną siłą”. W konkursie wzięło udział 79 twórców z różnych zakątków Polski, rywalizując w czterech kategoriach. W kat. poezji pani Regina otrzymała kolejną nagrodę za wiersz pt. „Jakże cię nie kochać”, a jej wiersze – co trzeba dodać - zostały w Strumieniu nagrodzone już pięciokrotnie.

Nie jest to jedyna nagroda otrzymana przez nią w tym roku. Wydawnictwo Macieja Apostoła wydało z okazji 100-lecia Objawień Fatimskich Almanach, w którym znalazły się wiersze o Apelach Fatimskich w naszej Studzience . Te samo wydawnictwo wydało w 300-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej „Antologię jako votum dziękczynne”. Książka została wysłana nie tylko do tzw. bibliotek obowiązkowych (Narodowa, Jagiellońska, KUL, Śląska, Pomorska…), ale także do wielu „zwykłych” bibliotek. I tu znajduje się kilka wierszy Maryjnych. W konkursie organizowanym przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego „Moje życie z SM” wiersz „DAMY RADĘ” został nagrodzony, a samo rozdanie nagród odbyło się 4 września w Siedzibie Fundacji w Warszawie. W II edycji konkursu poetyckiego „U stóp Matki Bożej Brzemiennej” wiersz pt. „Matko Brzemienna o Pani Skępska” otrzymał wyróżnienie. Konkurs został zorganizowany przez Sanktuarium NMP Skępskiej Królowej Mazowsza i Kujaw w sierpniu tego roku. Z kolei, w II Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Magia ogrodów”, organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rabie Wyżnej mieszkanka Jankowic otrzymała specjalne wyróżnienie za wiersz klasyczny pt. „Dzieciństwo w cieniu ogrodu”. Ponadto, w Rudzie Śląskiej kilkakrotnie nagrodzono jej tematyczne szpaski czyli fraszki pisane w gwarze śląskiej oraz limeryki o Rybniku.

Z początkiem tego roku Klub Twórców Górnośląskich KARASOL ogłosił konkurs na bajkę z Górnego Śląska. Bajki można było napisać po czesku, niemiecku, polsku lub po śląsku. I tu, za bajkę napisaną w gwarze śląskiej „Ło mojim starziku i Utopkach” otrzymała I miejsce. A z końcem września, wydawnictwo Astrum z Wrocławia wydało trzecią część Antologii Poetów Współczesnych „Wiersze dla dzieci”, gdzie wśród utworów 10 autorów znalazły się wierszowane bajki pani Reginy, ilustrowane przez 11-letnią wnuczkę Sonię Chudzik. W tym roku brała też udział w prestiżowym, ogłoszonym pod patronatem UNESCO Międzynarodowym Konkursie „W hołdzie Kościuszce – Przyjacielowi Ludzkości Kościuszko Bicentenary”, ogłoszonym przez Puls Polonii w Australii w 200-setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki.

To tylko niektóre znaczące osiągnięcia literackie Reginy Sobik. Gratulujemy niezwykłego talentu i życzymy nieustającej weny twórczej! 

ss s1 s2 s4 s3 s5

kadencja20142018 2

 bip  sekap

 dziennik ustaw

monitor polski

portal

 500 plus

gminna komunikacja

wybory18

  porady

Fundusze europejskie

Jakość powietrza

Meteo

Informacje o przerwach

prad
w dostawie prądu

strategia


budzet

logo rewitalizacja

smp

czp

http://powietrze.slaskie.pl/

 

inf_publiczna

lot

tvt

eInclusion_logosy_html_233185a2

logo_innowacyjna_gospodarka1

unia

logo_kolor_z_nazwa_duze

zielona
Zielona Szkoła

ustawa o zbiórkach

 Subregion

Subregion

 

kmz

 

 

telefony
 

Urząd Gminy Świerklany
z siedzibą w Jankowicach

 ul. Świerklańska 54
44-264 Jankowice
 

tel. (32) 4327 500, fax (32) 4327 501
e-mail: ug@swierklany.pl

Godziny urzędowania

 

poniedziałek - środa od 730 do 1530
czwartek od 730 do 1700
piątek od 730 do 1400

 

Konto bankowe Urzędu Gminy Świerklany w Banku Spółdzielczym Jastrzębie Zdrój:

82 8470 0001 2001 0012 9323 0007

NIP 642-31-96-835

REGON 000551326