herb

Internetowy serwis
Gminy Świerklany

Ogłoszenia

Aktualności

W ostatnim czasie na terenie naszej gminy miało miejsce kilka przypadków włamań do domostw i związanych z nimi kradzieży prywatnego mienia. Apelujemy do mieszkańców o czujność i reagowanie w każdej sytuacji, kiedy coś wzbudza ich niepokój (podejrzane osoby obserwujące dom sąsiada, samochody o nieznanych rejestracjach, które dziwnie często pojawiają się w okolicy czy też wizyty przedstawicieli "firm" czy "instytucji", którzy nie mają przy sobie ważnych upoważnień).

Pamiętaj – w większości przypadków kradzież jest dokładnie zaplanowana i poprzedzona uważną obserwacją domu. Sprawca zna rozkład dnia domowników i odwiedza dom zwykle podczas ich nieobecności. Uchylone okno, niedbale zamknięte drzwi czy pozostawienie w otwartym garażu wartościowych przedmiotów i urządzeń tylko ułatwiają mu zadanie. 

Jeżeli tylko zauważysz coś dziwnego, niepokojącego – dzwoń na numer 112 lub do Oficera Dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Rybniku - tel. (32) 429 52 55Twoja czujność może uratować mienie Twojej rodziny i sąsiadów!

 

Poniżej zamieszczamy kilka szczegółowych porad, jak się uchronić przed kradzieżą. 

1. Przed wyjazdem należycie zabezpiecz dom - sprawdź, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, a jeśli twoja nieobecność ma być dłuższa niż kilkugodzinny wypad na zakupy - opróżnij skrzynkę na listy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zachowanie dobrego kontaktu z sąsiadami, którzy będą doglądać mieszkania podczas naszej nieobecności. O naszych planach dobrze jest poinformować sąsiadów, na wypadek, gdyby zauważyli niepokojące sygnały. Dobrym pomysłem jest też pozostawienie im kontaktu do osoby, którą mogą zawiadomić, gdy coś się stanie. Jeżeli mamy możliwość, to poprośmy kogoś z rodziny lub znajomych, do których mamy zaufanie, żeby raz na jakiś czas zajrzeli do naszego domu lub zaparkowali własne auto na naszym podjeździe. Istotne jest bowiem, aby dom nie wyglądał na opuszczony.

2. Pamiętaj – według policyjnych statystyk włamywacz najczęściej wchodzi drzwiami! Próba wejścia do mieszkania przez okno, balkon lub piwnicę zostanie przez przypadkowego obserwatora natychmiast zakwalifikowana jako działanie przestępcze. Włamywacz wybierze więc drzwi, w których zamki może otworzyć szybko i cicho. Dobrą ochronę dają drzwi podwójne, a także drzwi obite blachą (konieczność zastosowania hałaśliwych narzędzi, aby je otworzyć). Warto zamontować dobre, atestowane zamki i sprawdzony system alarmowy.

Do kradzieży czasem dochodzi również podczas obecności domownika, kiedy to włamywacz podstępem lub siłą próbuje dostać się do środka. Dlatego też unikaj zawierania przypadkowych znajomości i nie zapraszaj nieznanych ci osób do środka (często podają się za pracowników gazowni lub firmy oferującej towar do sprzedania po atrakcyjnej cenie). Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność nieznanych osób próbujących złożyć ci niezapowiedzianą wizytę. Jeśli to możliwe, zainstaluj domofon, a już na pewno postaraj się, aby twoje drzwi wyposażone zostały w wizjer oraz łańcuch umożliwiający ich uchylenie, a w razie konieczności – zablokowanie.

3. Zwróć uwagę na nieznane ci osoby kręcące się w pobliżu domu, na podwórzu i ulicy. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj. Pytaniem: „czym mogę służyć?” możesz ich spłoszyć.

Współdziałaj z sąsiadami, zwracając uwagę także na ich domy i dobytek. Pamiętaj – ich bezpieczeństwo, to także twoje bezpieczeństwo!  

4. Złodzieje włamują się nie tylko do pomieszczeń, ale również pojazdów. W związku z tym nie należy pozostawiać w widocznym miejscu w pojeździe wartościowych rzeczy. Torebki, teczki, laptopy, portfele, biżuteria, telefony, nawigacje GPS czy inne gadżety elektroniczne są wypatrywane w samochodach przez włamywaczy. Nawet jeśli w pozostawionej torbie czy kurtce nie ma niczego wartościowego, złodziej o tym nie wie, licząc na cenny łup. Często rozbita szyba jest dużo więcej warta niż ukradziony ze środka przedmiot. Najlepiej zabierać rzeczy ze sobą, ponieważ wkładając je do bagażnika, możesz już być obserwowany.

Urząd Gminy Świerklany

 ul. Kościelna 85
44-266 Świerklany

 

tel. (32) 440 87 10, fax (32) 440 87 11
e-mail: ug@swierklany.pl

Godziny urzędowania

 

poniedziałek - środa od 730 do 1530
czwartek od 730 do 1700
piątek od 730 do 1400

 

Konto bankowe Urzędu Gminy Świerklany w Banku Spółdzielczym Jastrzębie Zdrój:

82 8470 0001 2001 0012 9323 0007

NIP 642-31-96-835

REGON 000551326