Rusza kolejna akcja szczepienia lisów

W najbliższą środę – 13 września rozpocznie się kolejna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie, która potrwa do 22.09 br. i prowadzona będzie na terenie całego województwa śląskiego. Szczepionka zostanie wyłożona przy użyciu samolotów z wysokości ok. 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych. W sumie, na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych ponad 200 tys. dawek szczepionki.

Przynęta zawierająca szczepionkę dla lisów ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów. Podczas podjęcia przynęty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową dochodzi do zaszczepienia lisa.

Informujemy, że szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi, jak pola, łąki czy ogródki działkowe. Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o niepodnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu, tak żeby lis mógł ją znaleźć i zjeść. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Zwierzęta wyczuwając zapach człowieka, nie zjedzą już takiej kostki. Przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się też wyprowadzać także zwierząt domowych na tereny zielone (lasy, pola, łąki).

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny, informując go o tym fakcie. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy również bezzwłocznie umyć wodą z mydłem części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

Wszelkie dodatkowe informacje w sprawie akcji szczepienia lisów są udzielane pod numerem telefonu (32) 42 88 611. 

 renard roux