herb

Internetowy serwis
Gminy Świerklany

Przestrzegamy przed korzystaniem z dzikich lodowisk

Jak wynika ze statystyk, każdego roku w Polsce dochodzi do wielu tragedii związanych z wchodzeniem przez osoby - najczęściej dzieci i nastolatków - na zamarzniętą taflę lodową akwenów wodnych. Przypominamy, że na łyżwy najlepiej wybrać się na lodowisko, na którym o nasze bezpieczeństwo zadba szkoła lub inny uprawniony do prowadzenia tego typu działalności podmiot. Mamy wówczas gwarancję, że podczas jazdy jesteśmy w zupełności bezpieczni. Dzikie lodowiska stanowią zagrożenie dla nas oraz wszystkich osób, które w tym samym momencie znajdują się na lodzie.

Sezon zimowy jest doskonałą okazją do przypomnienia podstawowych zasad bezpiecznej zabawy na lodzie:

1. Jeśli to możliwe, zorganizujmy dzieciom zabawę na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że nasze pociechy mają zapewnioną fachową opiekę osób dorosłych.

2. Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu, zmniejszając jego wytrzymałość.

3. Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby - mogą one przebywać w pewnej odległości od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to także wędkarzy).

4. Bawiąc się na lodzie nie należy trzymać rąk w kieszeniach - w razie wpadnięcia do wody łatwiej można się wydostać na powierzchnię.

5. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy. Należy też unikać miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę. W tych miejscach pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód.

6. Jeśli z jakichś przyczyn znalazłeś/aś się na „dzikim lodowisku" i usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć też uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.

7. Jeśli na lodzie zauważysz wystającą gałąź czy krzaki - UWAŻAJ! Może ktoś w ten sposób próbuje cię ostrzec o niebezpieczeństwie (np. zrobionym przeręblu). Również, jeśli ty zauważysz nieoznakowany przerębel lub inne potencjalne niebezpieczeństwo, w miarę możliwości postaraj się je oznakować, np. kładąc w tym miejscu gałąź.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód?

1. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój i spróbuj głośno wezwać pomoc. Najlepiej połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce i starając się wpełznąć na lód.

2. Oszczędzaj siły na wydostanie się z wody, ponieważ wydostanie się bez niczyjej pomocy - o własnych siłach, jest niezwykle trudne.

3. Jeśli to możliwe, zdejmij buty - zrzucisz w ten sposób kilka zbędnych kilogramów i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.

4. W kierunku brzegu poruszaj się w pozycji leżącej.

5. Kiedy zauważysz osobę tonącą, w pierwszej kolejności postaraj się zaalarmować służby ratunkowe, tj. Państwową Straż Pożarną (tel. 998 lub 112). Pamiętaj! Najważniejsze jest bezpieczeństwo ratownika. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia w zimnej wodzie może przebywać ok. 3 min. Później, z uwagi na wyziębienie organizmu może stać się osobą poszkodowaną.

6. Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając.

7. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź czy sanki, spróbuj podczołgać się na odległość rzutu i podaj przedmiot poszkodowanemu.

8. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętaj, nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny. 

9. W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także zbadać lekarz. 

informacja - dziekie lodowiska

 

kadencja20142018 2

 bip  sekap

 dziennik ustaw

monitor polski

portal

 500 plus

gminna komunikacja

wybory18

  porady

Fundusze europejskie

Jakość powietrza

Meteo

Informacje o przerwach

prad
w dostawie prądu

strategia


budzet

logo rewitalizacja

smp

czp

http://powietrze.slaskie.pl/

 

inf_publiczna

lot

tvt

eInclusion_logosy_html_233185a2

logo_innowacyjna_gospodarka1

unia

logo_kolor_z_nazwa_duze

zielona
Zielona Szkoła

ustawa o zbiórkach

 Subregion

Subregion

 

kmz

 

 

telefony
 

Urząd Gminy Świerklany
z siedzibą w Jankowicach

 ul. Świerklańska 54
44-264 Jankowice
 

tel. (32) 4327 500, fax (32) 4327 501
e-mail: ug@swierklany.pl

Godziny urzędowania

 

poniedziałek - środa od 730 do 1530
czwartek od 730 do 1700
piątek od 730 do 1400

 

Konto bankowe Urzędu Gminy Świerklany w Banku Spółdzielczym Jastrzębie Zdrój:

82 8470 0001 2001 0012 9323 0007

NIP 642-31-96-835

REGON 000551326