Inauguracja programu "Rodzina 500+" w gminie

Nasza gmina wybrana została przez władze wojewódzkie do inauguracji kolejnej odsłony programu rządowego „Rodzina 500+”, zakładającego przyznawanie świadczenia pieniężnego teraz także na pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie. W dniu wczorajszym do Świerklan zawitała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Przedstawiciele władz rządowych i wojewódzkich spotkali się z wójtem gminy Tomaszem Pieczką oraz z mieszkańcami, by opowiedzieć o akcji i zachęcić rodziców do składania wniosków.

Spotkanie połączone zostało z happeningiem promującym inne akcje, które prowadzone są na naszym terenie pod egidą Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, w tym „Bezpieczne wakacje dla rodziny”. Przedszkolaki wykonały z tej okazji rysunki, posługując się różnymi technikami i pokazując jaki będzie ich letni wypoczynek oraz co należy robić, aby bawić się bezpiecznie. Swoje stoiska miały przed siedzibą UG Świerklany liczne organizacje działające w gminie i poza jej granicami – między innymi zaprezentowały się wszystkie koła gospodyń wiejskich i ochotnicze straże pożarne, jak również Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Państwowa Stacja Sanitarna.

Gmina Świerklany jest pierwszą spośród 167 gmin, jakie przedstawiciele strony rządowej odwiedzą w celu promowania programu "Rodzina 500+".

- Chcemy dotrzeć do każdego zainteresowanego mieszkańca, aby skorzystał z przysługującego mu świadczenia i pamiętał o terminach składania wniosków. Zachęcamy, aby korzystać z możliwości elektronicznego złożenia wniosku – można to będzie uczynić już od 1 lipca. Osoby, które wybiorą tradycyjną formę starania się o świadczenie, teraz przyznawane także na pierwsze dziecko w rodzinie, wniosek w wersji papierowej powinny złożyć od 1 sierpnia – powiedziała nam minister Bożena Borys-Szopa.

Szczegółową relację z tego wydarzenia zamieścimy w najbliższym numerze Kuriera Gminy Świerklany.