Internetowy serwis
Gminy Świerklany

News

Gratulacje dla zawodniczek

Wójt gminy Tomasz Pieczka pogratulował sukcesów sportowych dwóm mieszkankom Świerklan, które w ostatnim czasie zajęły czołowe miejsca w uprawianych przez siebie dyscyplinach sportowych. Mowa o Oliwii Buchcie i Weronice Dąbrowskiej. Dziewczęta otrzymały również upominki w postaci sprzętu sportowego i słodyczy.

Oliwia jest zawodniczką Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego i trenuje boks. W połowie lipca zdobyła I m. na XXIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Letnich MAZOWSZE 2017, gdzie walczyła w kategorii wagowej do 50 kg. Wcześniej z powodzeniem zaliczyła udział w ćwierćfinałach w Grudziądzu i w półfinałach w Pułtusku. Boks trenuje trzy razy w tygodniu, w hali sportowej w Rybniku-Boguszowicach. Władze Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego nie szczędzą jej pochwał:

- Oliwia Buchta naszą zawodniczką jest od lutego 2016 r. Należy do Kadry Polski i Makroregionu Kadetek, gdzie jest aktualną mistrzynią. W ubiegłym roku wygrała międzynarodowy turniej „Czarne Diamenty” w Rybniku, zdobyła brązowy medal na Międzynarodowych Mistrzostwach Śląska Kobiet w Gliwicach, jak również zwyciężyła w MTB w Karvinie, Pradze, Ostravie-Porubie, Klokocowie, Knurowie i Rybniku. W tym roku natomiast zajęła II miejsce podczas eliminacji do Mistrzostw Europy – czytamy w liście gratulacyjnym. To oczywiście nie wszystkie osiągnięcia mieszkanki Świerklan. - Jest zdyscyplinowana, sumienna i pracowita, co przekłada się na osiągane przez nią wyniki w sporcie. To bardzo młoda i perspektywiczna zawodniczka – oceniają jej trenerzy.

Równie ambitna jest Weronika Dąbrowska, miłośniczka taekwondo i zawodniczka JSW Keiko Jastrzębie. Dziewczęta prywatnie są niedalekimi sąsiadkami.

Weronika kapitalnie spisała się podczas Otwartych Mistrzostw Europy w Taekwondo, jakie pod koniec czerwca rozegrane zostały w Częstochowie. Wzięło w nich udział blisko pół tysiąca zawodników i zawodniczek z Polski, Ukrainy, Szkocji, Austrii czy Argentyny. Rywalizacja toczyła się w podziale na sześć kategorii wiekowych, a zawodnicy walczyli o zwycięstwo w układach formalnych, technikach specjalnych, technikach szybkościowych, soft-stick , walkach przerywanych i w formule walk ciągłych.

Nasza zawodniczka nie miała sobie równych wśród juniorów - w kategorii kobiet 64 kg, w formule light contakt walk ciągłych, po ciężkich walkach zdobyła tytuł Mistrzyni Europy. Tym samym Weronika potwierdziła sukces z roku 2012, kiedy to po raz pierwszy wywalczyła tytuł ME. Organizatorami mistrzostw byli:  Związek Sportowy Polska Unia Taekwondo oraz Tae Kwon-Do International.

Cieszymy się, że mamy w gminie tak utalentowane młode osoby i życzymy im kolejnych sukcesów!