Udane Mistrzostwa Świata w Taekwon-do ITF, Finlandia, Tampere 2023

Za nami największe wydarzenie w taekwon-do itf, podczas którego mieszkanka naszej gminy Nikola Olszak (wcześniej Wita) zaliczyła spektakularny występ.

Zawodniczka klubu RCSW Fighter od lat reprezentuje nasz kraj i z dumą nosi orzełka na piersi, który dodaje jej niesamowitej energii do walki, finezji w układach i skrzydeł w technikach specjalnych. Jako jedna z niewielu w historii została powołana w kilku kategoriach indywidualnych oraz drużynowych. Podsumujmy liczby, bo robią one wrażenie!

Start indywidualny:

3 miejsce - walki seniorek do 62 kg

5 miejsce - układy formalne II DAN

6 miejsce - techniki specjalne

Nikola zdobyła 3 miejsce na świecie w konkurencji walk seniorek do 62 kg! Największy sukces w jej karierze, największy sukces w historii RCSW Fighter! Niewątpliwie ogromna radość i duma. Mistrzostwa Świata, to najwyższa ranga zawodów w naszej dyscyplinie. Nikola pokazała kolejny raz naprawdę dobre przygotowanie i wiemy, że stać ją na jeszcze więcej.

 

Start drużynowy:

1 miejsce – drużynowe techniki specjalne seniorki

3 miejsce – drużynowe walki seniorek

3 miejsce – drużynowe układy formalne seniorek

Nikola Olszak razem z dziewczynami zostawiły całe serce i charakter na macie. Trzy medale, a w tym tytuł MISTRZYNI ŚWIATA W DRUŻYNOWYCH TECHNIKACH SPECJALNYCH.

Sukces Nikoli Olszak, to wynik ciężkiej pracy samej zawodniczki oraz jej wieloletniego trenera Łukasza Kubiak, jak również trenerów Kadry Narodowej: Jarosława Suski, Jacka Łuniewskiego, Łukasza Stawarza i Marcina Wołosz.

Dziękujemy trenerom za nieoceniony wkład w ten sukces. Dziękujemy sponsorom i partnerom za wsparcie.

Polska ostatecznie zajęła 11 miejsce podczas tegorocznych Mistrzostw Świata. Dziękujemy wszystkim kibicom za oglądanie relacji live i kibicowanie! Dziękujemy Wam za wpłaty na zrzutkę, dzięki której Nikola mogła spełnić swoje marzenie.

tekst i zdj.: RCSW Taekwon-do Fighter TKM

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nikola Wita wicemistrzynią Europy

Dwoje zawodników: Nikola Wita i Dawid Kula, którzy są trenerami i zawodnikami Rybnickiego Centrum Sportów Walki Taekwon-do Fighter-TKM, wyruszyło na podbój Europy i wzięło udział w Mistrzostwach Europy 2023, które miały miejsce w Cluj Napoca w Rumunii.

Na tych mistrzostwach polska reprezentacja osiągnęła wyjątkowy sukces sportowy. Dla Nikoli Wity II DAN to był najlepszy indywidualny start na europejskiej arenie. Jako jedna z niewielu została powołana do kilku konkurencji, co jest wielkim osiągnięciem samym w sobie: indywidualne techniki specjalne, indywidualne układy formalne, indywidualne walki, drużynowe techniki specjalne, drużynowe układy formalne, drużynowe walki. Nikola zmierzyła się z najlepszymi i zdobyła tytuł Wicemistrzyni Europy w konkurencji indywidualnych technik specjalnych. Ogromny sukces, który trudni opisać słowami!

Za kolejnymi sukcesami stoją konkurencje drużynowe, w których Nikola pełniła bardzo ważne role, a w niektórych przypadkach musiała wziąć ciężar na własne barki, co było bardzo trudne. Jednak dała radę, zajmując I miejsce w konkurencji drużynowych technik specjalnych i I miejsce w konkurencji drużynowych układów formalnych. Brawo dla teNikoli i całej drużyny! Był to prawdziwy sukces seniorek klubu, które zostały najlepszą drużyną na całych Mistrzostwach.

Z kolei, Dawid Kula debiutował w barwach reprezentacji. Został powołany do konkurencji układów formalnych II DAN. To było jego pierwsze tak poważne wyzwanie na arenie międzynarodowej. Niestety uległ w pierwszym pojedynku, ale sam start, powołanie i obecność na Mistrzostwach, były dla niego wielkim wydarzeniem i powodem do dumy.

Start zawodników podsumował trener Łukasz Kubiak:

- Ogromne gratulacje dla obojga za udział w tak wyjątkowym wydarzeniu sportowym, jakim bez wątpienia są Mistrzostwa Europy. Cieszę się, że wychowałem tak wyjątkowych zawodników. Nikola Wita osiągnęła najlepszy wynik sportowy indywidualny w swojej dotychczasowej karierze sportowej. Na sukces pracowała wiele lat, ciężko trenując. Wiem i wierzę, że to nie koniec jej drogi. Natomiast dla Dawida start w mistrzostwach był ogromnym wyróżnieniem i przeżyciem. Ja, będąc w ich wieku, byłem dopiero na początku swojej drogi i daleko mi było do ich dzisiejszych sukcesów.

Podsumowując – w klasyfikacji medalowej państw, na 37 Seniorów i 28 Juniorów Polska zajęła wysokie II miejsce, a do samego końca ważyły się losy, kto zwycięży. Tym razem to Rumunia wygrała jednym złotym medalem, natomiast Polska zdobyła najwięcej medali ogółem. O sukces nie było łatwo, gdyż do boju o II miejsce stanęło 30 reprezentacji. W sumie zajęliśmy II miejsce, zdobywając 8 złotych, 11 srebrnych i 14 brązowych medali. 

tekst pochodzi z Kuriera Gminy Świerklany - czerwiec 2023 r., zdj.: archw. klubu

 

 

 

                                     ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sukcesy Magdaleny Piksy w jeździectwie

Mieszkanka Świerklan Magdalena Piksa od wielu lat odnosi sukcesy w jeździe konnej. Jest zawodniczką Klubu Sportowego VANTO JUMPING TEAM w Mikołowie, który działa pod egidą Polskiego Związku Jeździeckiego oraz dwukrotną laureatką stypendium Wójta Gminy Świerklany, a także wielu innych nagród zdobytych na arenie krajowej i międzynarodowej.

Od momentu zakupu pierwszego konia dla Magdy, bliscy uczestniczą w rozwoju jej pasji, a rodzice są obecni prawie na każdych zawodach. W chwili obecnej (marzec 2023 r.) Magdalena posiada trzech podopiecznych. Na duże konkursy (tj. 1m40 - 1m45 cm) ma dwa podstawowe konie, są to: Azar Ste Hermelle i Milow-Prova. Bardzo lubią zawody i jak tylko usłyszą sygnał startowy, są gotowe do walki o jak najlepszy wynik. Trzecim, a zarazem najmłodszym koniem, jest klacz Lady Lavsca Fortuna, która dopiero rozpoczyna starty w poważniejszych konkursach.

Na pytanie, jak wyglądają przygotowania do zawodów, Magdalena Piksa odpowiada, że jej trener realizuje odpowiednio dobrany plan treningowy, tak, aby na każde zawody jej konie były w jak najlepszej formie. Treningi polegają na szlifowaniu formy oraz na eliminacji błędów, które pojawiły się podczas wcześniejszych zawodów. Poza treningami to ona jest odpowiedzialna za dobre samopoczucie swoich podopiecznych - wizyty u fizjoterapeuty i kowala, a także za ich kondycję, wygląd, dietę i stan zdrowotny. Podczas każdych zawodów konie przechodzą przez szczegółowe przeglądy sędziowskie i każde, nawet najmniejsze niedociągnięcie, jak małe zadrapanie czy wysypka uczuleniowa u konia, mogą oznaczać eliminację z zawodów.

Na co dzień Magdalena trenuje w ośrodku jeździeckim Vanto Equestrian Center w Mikołowie. Wcześniej były to Ochaby i Łazy pod Bielskiem. Spotkania z trenerem z reguły odbywają się 2-3 razy w tygodniu. Ale oprócz zajęć pod okiem fachowca, Magdalena jest codziennie w stajni i jeździ bez trenera, bo koniom jest potrzebny stały ruch i opieka.

Zapytana o najważniejsze osiągnięcia sportowe, wymienia kwalifikację na Mistrzostwa Polski oraz powrót z Mistrzostw z brązowym medalem w kategorii „Młodzi Jeźdźcy". Bardzo cennym i niesamowitym przeżyciem był dla niej wyjazd pod węgierską granicę i start z Kadrą Narodową Polski w Pucharze Narodów, gdzie po trudnych zmaganiach udało im się wywalczyć drużynowo III miejsce. Oprócz tego wymienić należy wiele czołowych miejsc zdobytych w konkursach Grand Prix, a także sukces odniesiony w całorocznym rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego za 2022 rok, gdzie ostatecznie została sklasyfikowana na IV miejscu spośród wszystkich polskich zawodników w kat. „Młodych Jeźdźców” (a jest 160 zawodników z licencją). Konkurowała tam z zawodnikami, którzy w siodle praktycznie się urodzili i jeżdżą od najmłodszych lat.

Osiągnięcia Magdaleny Piksy docenił wójt gminy Tomasz Pieczka, dwukrotnie nagradzając ją stypendium sportowym – w 2021 i 2022 roku. Magda wraz ze swoją mamą Gabrielą uczestniczyła wtedy w uroczystej gali, podczas której ogłoszone zostały wyniki i przyznane nagrody pieniężne.

Magdalenie gratulujemy osiągniętych sukcesów i czekamy na kolejne!

tekst pochodzi z Kuriera Gminy Świerklany - marzec 2023 r., zdj.: archw. domowe

  

 

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

SZACHY - podsumowanie roku 2022 w Klubie Sportowym

Młodzi Mistrzowie Szachów Świerklany

 

Mistrzostwa Śląska do lat 8 w Ustroniu

W dniu 29 maja 2022 r. w Ustroniu zostały rozegrane Mistrzostwa Śląska do lat 8 (osobno dziewczęta i chłopcy). Do zawodów na dystansie 9 rund, w grupie chłopców przystąpiło 43 młodych szachistów w tym reprezentant Klubu Sportowego Młodzi Mistrzowie Szachów Świerklany - Antoni Wołyński.

W ósmej rundzie Mistrzostw doszło do interesującej sytuacji, gdyż przy I szachownicy spotkało się dwóch siedmiolatków Antoni Wołyński i Oskar Ciupek (aktualny Mistrz Polski do lat 7), którzy zajmowali I i II miejsce.

Ostatecznie Antoś z dwóch ostatnich rund zdobył 0,5 punktu co pozbawiło go szans na medal natomiast uplasował się w najlepszej szóstce śląskiej zdobywając 6,5 pkt i wysokie V miejsce.

 

Klubowy Turniej Szachowy z okazji Dnia Dziecka

Trzydziestego maja dwudziestu dwóch zawodników naszego klubu rywalizowało ze sobą w ramach Klubowego Turnieju Szachowego z okazji Dnia Dziecka.

Rozegranych zostało pięć rund, tempem dziesięć minut na zawodnika. Wszyscy wspaniale się bawili. Najlepsi okazali się: Julia Mirecka zdobyła komplet punktów i zajęła I m., Jakub Pastuszka zdobył 4 pkt. i zajął II m. oraz Paweł Groborz - zdobył 3,5 pkt. i stanął na III miejscu podium. Serdecznie dziękujemy rodzicom za poczęstunek.

 

Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach Klasycznych w Imielinie

Bardzo dobre wyniki naszych zawodników na Indywidualnych Mistrzostwach Śląska Juniorów w Szachach Klasycznych (17-19.06.2022 r.). Na zakończonych w niedzielę, 3-dniowych Indywidualnych Mistrzostwach Śląska Juniorów w Szachach Klasycznych w Imielinie wystąpiła trójka reprezentantów Klubu Sportowego Młodzi Mistrzowie Szachów Świerklany. Nasi szachiści zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, zajmując wysokie miejsca oraz uzyskując awans do Mistrzostw Międzywojewódzkich (czyli kolejnego etapu rozgrywek), będących przepustką do rozgrywanych w 2023 roku Mistrzostw Polski Juniorów.

Pełne wyniki Mistrzostw Śląska:
Grupa chłopców do lat 9 - Antoni Wołyński 5,5 pkt i XIV miejsce na 59 startujących + AWANS

Grupa dziewcząt do lat 11 - Laura Mirecka 4 pkt i VII miejsce na 22 szachistki + AWANS

Grupa dziewcząt do lat 13 - Julia Mirecka 3,5 pkt i XI miejsce na 22 szachistki + AWANS

Gratulujemy wszystkim awansu do Mistrzostw Międzywojewódzkich Juniorów i wysokich lokat.

 

Festiwal Szachowy „Szachy w Ustroniu łączą pokolenia”

W sierpniu było głośno w mediach o szachach i o Festiwalu Szachowym Szachy w Ustroniu łączą pokolenia. Dla wielu szachistów to wyjątkowe święto ponieważ nie tylko można zagrać w jednej w wielu grup wiekowych lub rankingowych, ale również skorzystać z wielu wydarzeń towarzyszących. Tradycyjnie na czas festiwalu szachowego został zaproszony gość specjalny, w tym roku był to XV Mistrz Świata - Viswanathan Anand.

Nasi klubowicze przez 5 dni rywalizowali w grupach wiekowych:
- Paweł Groborz grupa E do lat 12 - 5 pkt. z 9 partii i XVI miejsce na 42 uczestników,
- Antoni Wołyński grupa G do lat 8 - 5,5 pkt. z 9 partii i XIII miejsce na 55 uczestników.

Jednym z wydarzeń towarzyszących były Ogólnopolskie Mistrzostwa Nauczycieli, w których udział wziął trener naszego klubu - Krzysztof Wołyński. Na dystansie 6 rund, uzyskał 5 pkt. przegrywając tylko ze zwycięzcą zawodów, tym samym zajmując drugą lokatę w Mistrzostwach.

W całym festiwalu trwającym od 12 do 21 sierpnia 2022 roku brało udział przeszło 600 uczestników. Następnego dnia po zakończeniu jednego z największych festiwali w kraju, również w Ustroniu rozegrane zostały Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach Szybkich do lat 12, 14, 16 i 18. W tym wydarzeniu cztery osoby godnie reprezentowały klub MMS Świerklany: Julia Mirecka – gr. D14, uzyskała XI m., Zofia Drzymulska – gr. D14, uzyskała XIII m., Paweł Groborz – gr. C12, uzyskał XVI m., Sebastian Mazur – gr. C14, uzyskał XXI m. Duże brawa dla wszystkich reprezentantów naszego klubu.

 

Mistrzostwa Polski w szachach szybkich i błyskawicznych w Rzeszowie

Kolejny ogólnopolski sukces w klubie Młodzi Mistrzowie Szachów Świerklany!

Ostatnim sportowym wydarzeniem w okresie wakacji były jedne z najważniejszych zawodów w kalendarzu szachisty - Mistrzostwa Polski w szachach szybkich i błyskawicznych.
W tej prestiżowej imprezie szachowej, która odbyła się w hali sportowej Podpromie w Rzeszowie mieliśmy dwóch reprezentantów.
W dniach 26 i 27 sierpnia na dystansie 11 rund szachiści rywalizowali grając tempem 15 minut plus 10 sekund za każde posunięcie. Po dwudniowych zmaganiach ruszyły Mistrzostwa z 13 rundami w tempie 3 minuty i 2 sekundy za każde posunięcie.

Wyniki naszych reprezentantów: Antoni Wołyński – gr. C8, szachy szybkie - 7 pkt. i 17 m., szachy błyskawiczne - 9,5 pkt. i 5 miejsce; Sebastian Mazur – gr. C14, szachy szybkie - 3,5 pkt. i 117 m., szachy błyskawiczne -  4 pkt. i 116 m. Warto wspomnieć, że przy takiej randze zawodów, każdy punkt był na wagę węgla. Gratulujemy szachistom zdobytego doświadczenia i godnego reprezentowania Gminy Świerklany.

 

Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w szachach

20 września w katowickim Spodku odbyły się Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w szachach. Te prestiżowe zawody rozegrane zostały na dystansie siedmiu rund, tempem 10 minut na zawodnika. W grupie dziewcząt z klasy V grała Zuzia Kuśka, która zdobyła 3,5 pkt. i zajęła XXII m. W gr. dziewcząt z kl. VIII grała Julia Mirecka, która zdobyła 3,5 pkt. i zajęła XXIII m. W gr. chłopców z kl. II grał Antoni Wołyński, który zdobył 5,5 pkt. i zajął V m. W gr. chłopców z klasy VI grał Paweł Groborz, który zdobył cztery pkt. i zajął XXIX m. W gr. chłopców ze szkół ponadpodstawowych grał Sebastian Mazur, który zdobył 2,5 pkt. i zajął LXX m.

 

V Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Świerklany

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, 1 października 2022 r. Urząd Gminy Świerklany zorganizował V Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Świerklany.

Zawody zostały rozegrane w głównej sali budynku GOKiR Świerklany na dystansie 6 rund z tempem 15 minut dla każdego zawodnika.

Wójt Gminy Tomasz Pieczka dokonał oficjalnego otwarcia turnieju oraz wręczył wspaniałe nagrody dla trzech najlepszych osób w każdej grupie wiekowej. Dodatkowo wyróżniony został najmłodszy i najstarszy uczestnik rozgrywek, a dla wszystkich organizator przygotował słodkości i poczęstunek.

Poniżej wyniki:

Grupa A - rocznik 2013 i młodsi

I miejsce Antoni Wołyński

III miejsce Łukasz Holek

V miejsce Maria Grzonka

VI miejsce Mateusz Tarapacz

VIII miejsce Antonina Adamczyk

IX miejsce Szymon Fojcik

XI miejsce Wiktor Fojcik

 

Grupa B rocznik 2010 – 2012

I miejsce Laura Mirecka

II miejsce Paweł Groborz

III miejsce Dawid Juraszczyk

IV miejsce Jakub Błoński

V miejsce Karol Fojcik

VI miejsce Aleksander Sojka

 

Grupa C rocznik 2009 i starsi

II miejsce Mateusz Latosiński

III miejsce Jakub Pastuszka

VI miejsce Sebastian Mazur

VII miejsce Julia Mirecka

VIII miejsce Hanna Czarny

IX miejsce Zofia Drzymulska

 

Łącznie w rozgrywkach rywalizowały 32 osoby. Wszystkim naszym klubowiczom gratulujemy.

 

Mistrzostwa Międzywojewódzkie Juniorek i sukces naszej Klubowiczki

W Węgierskiej Górce, w dniach 9 - 16.10.2022 r. odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Juniorów OP-SL. Turniej rozegrany został na dystansie 7 rund, tempem 90'+30'' na każdego zawodnika. Nasz klubu reprezentowała Julia Mirecka (grupa D13), która po siedmiu dniach szachowych zmagań, ostatecznie zajęła V miejsce, zdobywając 4 pkt. i otarła się o awans do Mistrzostw Polski Młodzików 2023. Serdecznie gratulujemy zasłużonego sukcesu.

 

Mistrzostwa Małopolski Juniorów do lat 8 - kolejny sukces wojewódzki

W dniu 15 października w Nowohuckim Centrum Kultury rozegrane zostały Mistrzostwa Małopolski Juniorów w szachach szybkich. Reprezentant naszego klubu Antoni Wołyński, rywalizując w grupie do lat 8 zajął II miejsce i został wicemistrzem Małopolski.

 

Rejonowe Zawody Szachowe w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej

3 listopada uczniowie SP nr 2 w Świerklanach w składzie: Zofia Drzymulska, Julia Mirecka, Emilia Bernat i Jakub Masłowski z klasy VIII b zajęli I m. w Finałach Rejonowych w Szachach Drużynowych w kat. Igrzysk Młodzieży Szkolnej rozgrywanych w Raciborzu. W zawodach brało udział 6 drużyn.
Nasza drużyna dzięki wygranej zakwalifikowała się  do Igrzysk Młodzieży Szkolnej na szczeblu wojewódzkim.

Gratulujemy!

Tekst i zdj.: Klub Sportowy Młodzi Mistrzowie Szachów Świerklany

Galeria zdjęć: