herb

Internetowy serwis
Gminy Świerklany

Ważne komunikaty

Działalność sportowa w gminie, oprócz zajęć szkolnych, ogniskuje się głównie wokół Klubu Sportowego Forteca i Orzeł Jankowice. Za datę powstania pierwszego klubu uważa się rok 1967, za barwy klubowe przyjęto kolor niebiesko-biały, Klub powstał z inicjatywy Jerzego Piksy.

Współzałożycielami Klubu byli: Piksa Zygmunt, Piksa Alfred, Szulik Alojzy, Ciemienga Henryk. Obowiązki tymczasowego prezesa pełnił Piksa Zygmunt, który podjął się załatwienia wszystkich spraw formalnych związanych ze zgłoszeniem zawodników w Podokręgu Rybnik i w Okręgowym Związku w Katowicach.

Po załatwieniu powyższych spraw zwołano zebranie wyborcze na którym wybrano Prezesa Klubu, Prezesem został Maksymilian Koziołek. Po wybraniu Prezesa w tym samym roku tj. 1967 zostały rozpoczęte roboty związane z budową boiska sportowego. Drużyna „FORTECY” w tym czasie w sezonie 1967/68 rozpoczęła rozgrywki w klasie „C” i rozgrywała mecze na sąsiednich boiskach w Jankowicach, Gogołowej i Rogoźnej.
W roku 1969 Prezesem Klubu został Robert Karwot i za jego kadencji oddano do użytku boisko piłkarskie przy ul. 3 Maja. W sezonie 1975/76 drużyna seniorów awansowała do klasy „B” a drużyna juniorów zdobyła I miejsce w rozgrywkach. W roku 1976 na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym wybrano na Prezesa Edwarda Mrowca, który w roku 1977 rozpoczął budowę pawilonu sportowego Klubu przy ul. 3 Maja. Pawilon sportowy budowany był społecznie przez społeczny Komitet Budowy powołany przez Naczelnika Gminy Świerklany. Budowę pawilonu ukończono w sierpniu1981 roku. Uroczystości otwarcia obiektu rozpoczęła msza św. którą odprawił proboszcz ks. Franciszek Grudniok. Główną atrakcją otwarcia był turniej drużyn: Orzeł Jankowice, Płomień Połomia, Górnik Radlin, Forteca Świerklany, w którym zwyciężyła drużyna FORTECY. W 1983 roku rozpoczęto prace związane z drenażem boiska którymi kierował Prezes Klubu Mrowiec Edward, ze strony technicznej wskazówek udzielał Pan Adamczyk Leon.
W sezonie 1985/86 drużyna seniorów wywalczyła awans do Klasy „A” w której występowała jeden sezon. W roku 1986 do 1990 Prezesem Klubu był Piotr Ochojski. W roku 1990 do 1995 Prezesem Klubu był Hubert Sobocik. Za jego kadencji wykonano w dawnym budynku klubowym instalację C.O przy współudziale Pana Antoniego Gajdy oraz remont parkietu.
Dnia 17. 11. 1991r. z inicjatywy Rady Sołeckiej Świerklany Dolne w klubie została założona sekcja SKATA Sportowego. W roku 1992 na boisku odbyły się obchody z okazji 25 lecia założenia Klubu. Obchody zapoczątkowała Msza św. odprawiona przez proboszcza ks.Jana Klyczkę. Na boisku w tym okresie odbywały się również różne imprezy rekreacyjno-sportowe takie jak: festyny, noc świętojańska, noc wenecka, dożynki, olimpiada parafialna gościł nawet cyrk. Klub organizował również w ferie turnieje gry w ping-ponga. W roku 1995 do 1997 Prezesem Klubu był Alojzy Krótki, przyczynił się on do wprowadzenia po raz drugi drużyny seniorów do klasy „A” w której z powodzeniem występuje do dnia dzisiejszego.
W roku 1997/2002 Prezesem Klubu został Tomasz Brzostek. W dniu 02.12.1999 roku zostało zwołane zebranie założycielskie na którym podjęto Uchwałę zmiany nazwy Klubu z LZS na LKS. Nowa nazwa klubu została zarejestrowana w Sądzie w Gliwicach w dniu 11.05.2001r.
W dniu 03.02. 2002r na spotkaniu sprawozdawczo-wyborczym wybrano nowy Zarząd Klubu w skład którego wchodzili: Alojzy Krótki- Prezes, Janusz Horzela- wiceprezes ds. piłki nożnej, Piotr Kafka wiceprezes ds. Skata, Wiesław Wojtczak  skarbnik, Jarosław Macionczyk  sekretarz oraz członkowie Zarządu, Andrzej Stania, Jędrzej Lubszczyk ,Krzysztof Klyta, Bogdan Cichy, Edward Smyczyk, Józef Gąsior Zatrudniono nowego trenera drużyny seniorów w osobie Daniela Trzaski. W miesiącu marcu 2002r z inicjatywy Bogdana Cichego została powołana do życia Szkółka trampkarzy przy LKS FORTECA. W czasie naboru zawodników miłym zaskoczeniem była duża ilość chętnych do gry w klubie i bardzo duża frekwencja na treningach. Członkowie tej szkółki uczestniczą do dnia dzisiejszego w wielu turniejach piłkarskich oraz obozie sportowym w miejscowości Kozy k/ Bielska w . W roku 2002 w miesiącu październiku zorganizowano obchody 35-cio lecia założenia klubu w których uczestniczyło 80 zaproszonych gości. Główna atrakcją obchodów był mecz ligowy pomiędzy LKS FORTECA Świerklany a LKS Czarni Przegędza zakończony wynikiem 1:1. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Śl. Z. P.N, władze Gminy, Zarząd Klubu, zawodnicy, zaproszeni goście, wręczono odznaczenia oraz pamiątkowe upominki. W roku 2003 drużyny trampkarzy wyjechali na obóz sportowy do miejscowości Kozy k/ Bielska. W roku 2004 na Prezesa klubu wybrano Andrzeja Stanie, w skład Zarządu weszli: Macionczyk Jarosław  wiceprezes d.s piłki nożnej oraz prezes sekcji, Kafka Piotr- wiceprezes d.s skata, Sobik Tomasz – skarbnik, oraz członkowie Zarządu: Cichy Bogdan, Klyta Krzysztof, Szypuła Stanisław, Smyczyk Edward, Pietruszka Wiesław. Kadencja tego Zarządu trwała do roku 2006.
W tym okresie tj. od miesiąca czerwca 2004r ówczesny Wójt Gminy Antoni Mrowiec rozpoczął prace związane z uruchomieniem procedur zakupu gruntów pod budowę nowego stadionu w Świerklanach przy ulicy Zamkowej. W tym roku ponownie zorganizowano obóz sportowy dla trampkarzy który odbył się w miejscowości Węgierska Górka a rok później pojechali ponownie do Kóz. W maju 2006 z inicjatywy Jarosława Macionczyka została uruchomiona strona internetowa klubu którą wykonał Pan Krystian Juraszek. Po zmianie ustaw i wprowadzeniu procedur w tych latach klub brał udział w przetargach publicznych aby uzyskać dotację na prowadzenie działalności sportowej. W roku 2006 w wyniku wyborów powołano nowy Zarząd w skład którego weszli Andrzej Stania Prezes Klubu, Jarosław Macionczyk  Prezes sekcji piłki nożnej, Piotr Kafka  Prezes sekcji Skata, Sobik Tomasz – skarbnik, Klyta Krzysztof – sekretarz, Oraz członkowie Zarządu Machulec Adam, Sobik Sławomir, Białecki Waldemar, Smyczyk Edward. W tymże roku nasza drużyna seniorów uplasowała się na 4 miejscu w rozgrywkach. Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na organizację obozu dla trampkarzy za granicą, obóz ten odbył się w miejscowości Mośowce w Słowacji. Od początku roku 2006 były już zaawansowane prace związane z budową nowego stadionu ze sztuczną murawą oraz oświetleniem, pierwszy trening zawodnicy klubu przeprowadzili 26 października 2006r, pierwszy sparing przy sztucznym oświetleniu 30 listopada 2006r z drużyną ORŁA Jankowice, natomiast pierwszy oficjalny mecz ligowy rozegrano 1 kwietnia 2007r z drużyną ORŁA Palowice odnosząc zwycięstwo 4:1, pierwsza bramkę na nowym stadionie zdobył Gąsior Marek. Z początkiem roku 2007 Zarząd klubu wprowadził logo klubu upamiętniające okres założenia klubu które obrazuje herb Gminy Świerklany otoczony nazwą klubu. Od miesiąca maja 2007r obowiązki Prezesa Klubu przejął Jarosław Macionczyk. 17 czerwca 2007r drużyna seniorów FORTECY w rozgrywkach ligowych klasy A osiągnęła największy sukces w historii, gdyż zajęła 2 miejsce w rozgrywkach, trenerem tejże drużyny był Trzaska Daniel który w klubie pracował niecałe 5 lat na ten sukces. Strategicznym sponsorem naszej drużyny w roku 2007 była firma „CETUS-Energetyka Gazowa „ ze Świerklan.
Rok 2007 był rokiem trudnym, gdyż stary stadion przy ulicy 3-Maja został wykupiony przez Zarząd Autostrad a następnie zburzony. Nowy stadion na kilka meczy dzięki przychylności Śl. Związku Piłki Nożnej Podokręgu Rybnik w osobie Prezesa Bolesława Pluty został tylko warunkowo dopuszczony do rozgrywek z uwagi na wiele usterek zawartych w protokole z dnia 22.03.2007r, chodziło o to, iż nie spełniał wymogów PZPN do prowadzenia rozgrywek ligowych . Na dodatek klub został pozbawiony zaplecza socjalnego przy ul. 3 Maja. Zawarliśmy wtedy pisemne porozumienia z Dyrekcjami Szkół, Podstawowej oraz Gimnazjum i wtedy zawodnicy mogli korzystać z szatni podczas treningów i meczy. Z dniem 17 czerwca 2007r dobiegło końca warunkowe dopuszczenie nowego stadionu do rozgrywek, wtedy klub po raz kolejny został bez stadionu przypominając iż miało to miejsce w latach 1967 do 69, coś trzeba było zrobić aby ruszyć do rozgrywek, gdyż przyjmując bierną postawę groziło to zawieszeniem przez władze PZPN sekcji piłki nożnej FORTECY, zmarnowaniem wieloletniej tradycji i społecznej pracy mieszkańców Świerklan. Był to okres ciągłej niepewności, było dużo kłótni, nerwów, pomówień. Po analizie wszelkich niesnasek postanowiono w miesiącu sierpniu wynająć stadion w Jankowicach.

Widząc ten narastający problem z jakim borykają się działacze FORTECY, władze gminy pod przewodnictwem Wójta Stanisława Gembalczyka stanowczo zdecydowały, iż usterki muszą zostać usunięte w terminie jak najszybszym, przeznaczyły na ten cel środki finansowe, aby Świerklański klub mógł grac u siebie i w wyniku czego wykonano: usunięto wokół boiska zalegający żwir w to miejsce wysypano czerwone kruszywo i pokryto sztucznym chodnikiem trawiastym, dla bezpieczeństwa owinięto słupy oświetleniowe i zabezpieczono krawężnik wokół murawy boiska, wykonano ogrodzenie na widowni, zabezpieczono skarpę za trybuną krytą przed ponownym obsunięciem w czasie deszczu. Całość prac wykonano pod nadzorem Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej jako właścicielem stadionu a pracowali tam społecznie głównie działacze i kibice naszego klubu gdyż wszystkim zależało aby jak najszybciej móc rozpocząć rozgrywki w naszej miejscowości w Świerklanach. Prace te zostały w szybkim tempie ukończone i w wyniku tego w dniu 6 września 2007r otrzymano dopuszczenie stadionu do rozgrywek. W tym roku sekcja Skata Sportowego również nie posiadała pomieszczenia i prowadziła rozgrywki w zajeździe Karliczek w Świerklanach. W miesiącu wrześniu podjęto rozmowy z Urzędem Gminy dotyczące budowy zaplecza sportowo-socjalnego przy nowym stadionie. Miało to być zaplecze składające się z budowli kontenerowej, lecz w późniejszym czasie okazało się, iż koszty z tym związane nie będą różnic się od budowli tradycyjnej więc budowla kontenerowa upadła. Rok 2008 ma obejmować wykonanie projektu oraz ogłoszenie przetargu na wykonawcę robót. Od miesiąca stycznia zatrudniono nowego trenera drużyny seniorów w osobie Janusza Należytego, jest to trener II klasy, mgr AWF.

W dniu 20.01.2008r odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze powołano nowy zarząd na lata 2008/09 w osobach:
Prezes Klubu Jarosław Macionczyk
Wiceprezes d.s organizacyjnych Piotr Kafka
Wiceprezes d.s sportowych Marcin Piksa
Skarbnik Tomasz Sobik
Sekretarz Krzysztof Klyta
Członek Zarządu Leon Herman, Sławomir Sobik, Waldemar Białecki, Edward Smyczyk, Eugeniusz Baron, Henryk Sobik, Krzysztof Mandrela, Czesław Mrowiec
Komisja Rewizyjna : Horzela Andrzej – Przewodniczący, Horzela Janusz – członek, Sobocik Hubert – członek.

Sezon 2007/08 drużyna seniorów zakończyła na trzecim miejscu z 57 pkt. Sezon ten był najbliższy wywalczenia awansu do ligi okręgowej gdyż zabrakło nam tylko 2 punktów do drugiego miejsca a awansowały pierwsze dwie drużyny z naszego Podokregu. Drużyną kierował w pierwszej rundzie Daniel Trzaska, Edward Smyczyk oraz w drugiej rundzie trener Janusz Należyty który z drużyną zdobył aż 32 pkt.ale niestety zabrakło tych 2 pkt, na uwage zasługuje tez fakt, iż nasza drużyna zdobyła najwięcej bramek w rozgrywkach  tj. 95 a królem strzelców ligi został nasz zawodnik Marek Gąsior z 27 bramkami. Głównymi sponsorami drużyny seniorów w roku 2008 była firma „CETUS-Energetyka Gazowa „ ze Świerklan oraz sklep meblowy PIK ze Świerklan.

W czerwcu 2008r Zarząd Klubu przedłużył umowę na kolejny sezon z trenerem J. Należytym. W dalszym ciągu sekcja piłki nożnej korzystała z gościnności Gimnazjum Świerklany które bezpłatnie udostępniało szatnie dla pięciu naszych drużyn oraz z Sali zajazdu „Karliczek” gdzie sekcja Skata prowadziła swoje rozgrywki. Do sezonu 2008/09 mieliśmy zgłoszonych, trampkarzy młodszych r. 98/99, trampkarzy rocznik 96/97, trampkarzy rocznik 94/95, drużynę rezerw klasy „C” oraz seniorów klasy „A”.

W miesiącu sierpniu 2008r. nasi trampkarze uczestniczyli w obozie sportowym w Bielsku Białej, po raz pierwszy na ten cel otrzymaliśmy dofinansowanie od Ministra Sportu i Turystyki było to wielkie wyróżnienie dla naszego klubu.

Sezon 2008/09 nasza drużyna seniorów klasy „A” zakończyła na drugim miejscu z 65 pkt, bramki 93/37, lecz niestety po raz kolejny nie udało sie nam awansować do ligi okręgowej. Po raz drugi z rzędu królem strzelców został nasz zawodnik Marek Gąsior który 37 razy trafił do siatki rywali. Po podsumowaniu rozgrywek nasze drużyny zostały sklasyfikowana na następujących miejscach: FORTECA II 7 miejsce w klasie „C”, trampkarze starsi rocznik 94 pierwsze miejsce, trampkarze młodsi r. 98 4 miejsce. Po kolejnej próbie awansu do piątej ligi która zakończyła się niepowodzeniem Zarząd klubu jednoznacznie zdecydował, że następny sezon ma być nasz, musimy mieć zawodników ogranych w wyższych ligach, rozpoczęto poszukiwania trenera który zbudowałby drużynę na miarę oczekiwań Prezesa, Zarządu i kibiców. I stało się od miesiąca lipca 2009r sezon 2009/2010 nowym trenerem seniorów w naszym klubie został Piotr Hauder, asystentem zaś Sławomir Sobik, trenerem bramkarzy Edward Smyczyk. Skład I drużyny został wzmocniony 5 zawodnikami. Sprowadzono Piotra Kuś (napastnik) który zaliczył 14 spotkań w ekstraklasie, dwóch zawodników (obrońca, defensywny pomocnik) grało w 4 ligowym GKS Jastrzębie a dwóch pozostałych w okręgówkach w Żorach oraz Drogomyśla (bramkarz oraz napastnik). Na wynik nie trzeba było długo czekać nasza drużyna zdeklasowała w walce o mistrza jesieni rywali osiągając 43 punkty, 14 zwycięstw, jeden remis, bramki 45 strzelonych, 5 straconych był to następny rekord najmniej straconych bramek w klasie „A” w Województwie Śląskim. Mieliśmy 15 pkt przewagi nad drugą drużyną Łaziskami . Ustanowiony został rekord meczy bez porażki na szczeblu Podokręgu Rybnik, 13 meczy z rzędu wygranych, poprzedni wynosił 9. Nasza druga drużyna klasa C, wygrała wszystkie mecze w swojej klasie ,10 meczy bez porażki zdobywając mistrza jesieni.

Sponsorami strategicznymi którzy finansowali drużynę seniorów w klubie w roku 2009 byli: firma Cetus Energetyka Gazowa Świerklany, Pawilon meblowy PIK, Kamieniarstwo Waldemar Białecki, drużyny młodzieżowe korzystały z dotacji Urzędu Gminy Świerklany.

W dalszym ciągu sekcja piłki nożnej korzystała z gościnności Gimnazjum Świerklany które bezpłatnie udostępniało szatnie dla pięciu naszych drużyn. W 2009r roku ruszyła budowa zaplecza dla stadionu, jesienią budynek był już przykryty dachem, zimą rozpoczęto prace w wewnątrz budynki, planowane oddanie do użytku ustalono na sierpień 2010roku.

7 lutego powołano nowy Zarząd Klubu na lata 2010/2011 w skład którego weszli:

1. Macionczyk Jarosław                  – Prezes Klubu.

2. Białecki Waldemar                       – Wiceprezes Klubu d/s organizacyjnych.

3. Piksa Marcin                                  - Wiceprezes Klubu d/s Piłki Nożnej

4. Kafka Piotr                                     – Wiceprezes Klubu d/s Skata

5. Klyta Krzysztof                             – Sekretarz Klubu .

6. Sobik Tomasz.                              - Skarbnik Klubu

7. Sobik Sławomir                            - Członek Zarządu Klubu.

8. Mrowiec Czesław                        - Członek Zarządu Klubu.

9. Smyczyk Edward                         – Członek Zarządu Klubu.

10. Mandrela Krzysztof                 – Członek Zarządu Klubu.

11. Cofalik Zbigniew                       – Członek Zarządu Klubu.

12. Herman Leon                             – Członek Zarządu Klubu.

13. Baron Eugeniusz                       – Członek Zarządu Klubu.

14. Macionczyk Jan                        - Członek Zarządu Klubu.

15. Baron Kazimierz                       – Członek Zarządu Klubu.

Skład Komisji Rewizyjnej Klubu:

1. Horzella Andrzej – Przewodniczący.

2. Horzella Janusz – Członek Komisji.

Trzeciego kwietnia 2010r po zwycięstwie nad wiceliderem, Orzepowicami (1-0) nasza I drużyna zwiększyła przewagę nad wiceliderem do 17 pkt, i w znacznym stopniu przybliżyła sie do wywalczenia awansu, był to już 18 mecz bez porażki.

Na Walnym Zebraniu Podokręgu Rybnik w dniu 09.04.2010 nasz Prezes Jarosław Macionczyk został wybrany do władz Zarządu Podokręgu.

W tym czasie prace w nowo-budowanym zapleczu dla stadiony były mocno zaawansowane, budynek był na zewnątrz gotowy, pozostało jedynie do wykonania ocieplenie a w środku przystąpiono do wykonanie wylewek oraz kładzenia kafli ściennych.

I druzyna rozgrywała mecze w klasie A gromiąc rywali pod koniec sezonu było już pewne, Świerklany są w okręgówce. Zakończyliśmy sezon z 33 pkt przewagą na d drugim zespołem z Radziejowa, mieliśmy 82 pkt bramki 80-13 nasze rezerwy też nie były gorsze wygrali lige z 54 pkt   z przewaga nad drugim zespołem z Krostoszowic 7 pkt, bramki 76-22. Nasz zawodnik Marek Gąsior został po raz trzeci królem strzelców z 24 trafieniami, da drugim miejscu również uplasował się nasz zawodnik Piotr Kuś z 23 trafieniami.

26 czerwca odbył się festyn sportowy poświęcony awansom naszych drużyn, w tym dniu odbył się mecz oldbojów Świerklańskich oraz w meczu ligowym podejmowaliśmy zespół Orła Jankowie od którego otrzymaliśmy pamiątkowy puchar. Mecz zakończył się wynikiem 5-0 dla Fortecy. Głównym punktem programu był odbiór Pucharu za awans do ligi okręgowej który został przekazany przez przedstawicieli Podokręgu Rybnik Prezesowi Klubu Jarosławowi Macionczyk a ten przekazał go kapitanowi drużyny Olszewskiemu Łukaszowi. Były przemówienia, gratulacje, podziękowania sponsorom strategicznym – firmie Cetus-Energetykka Gazowa, Pawilon PIK. Na uroczystościach był tez wójt Gminy Świerklany Stanisław Gembalczyk. Do zabawy przygrywał zespół muzyczny, wszyscy się bawili do późnych godzin nocnych.

Awans do ligi okręgowej wywalczyli:

Buchalik Bartosz, Ucher Dawid, Lubszczyk Daniel, Pastuszak Piotr, Kąsek Marek, Machulec Adam, Szypuła Karol, Pająk Kamil, Szymura Arkadiusz, Olszewski Łukasz – kapitan drużyny, Gasidło Dawid, Urbański Artur, Grzonka Daniel, Maleska Damian Wieczorek Maciej, Rosadziński Mateusz, Kuś Piotr, Gąsior Marek.

Trener: Hauder Piotr, II trener Sobik Sławomir, trener bramkarzy Smyczyk Edward, kierownik druzyny Klyta Krzysztof, masażystka Gawliczek Michalina.

 

Awans rezerw do B klasy wywalczyli:

Ucher Dawid, Sobik Sławomir – grający trener, Antończyk Adam, Antończyk Łukasz, Golec Dawid, Konsek Maciej, Konsek Rafał, Klyta Marek, Klyta Mateusz- kapitan drużyny, Penkała Radosław, Grzonka Daniel, Waniek Norbert, Brychcy Jakub, Wieczorek Krzysztof, Rosadziński mateusz, Macionczyk Szymon.

Trener: Sobik Sławomir, kierownik drużyny Klyta Marek.

 

Na początku września 2010 roku budynek został wykonany oraz wyposażony w sprzęt, nadszedł czas odbiorów , budynek został oddany do użytku 06.10.2010r . Z tej okazji 26 wrześnie odbył się festyn sportowy poświęcony prezentacji budynku dla władz Gminy, zaproszonych gości oraz mieszkańców Gminy, od godz. 10.00 rozpoczął się festyn sportowy, z oprawą muzyczną Andrzeja Kiełkowskiego, rozgrywane były mecze ligowe : trampkarzy, juniorów, ligi okręgowej. Odbył się również turniej pięciu drużyn o Puchar Wójta Gminy Świerklany, brali w nim udział oldboje starsi FORTECA, oldboje młodsi FORTECA, oldboje Orzeł Jankowie, Zakład Wodociągów Świerklany, Zakład Gospodarki Komunalnej Świerklany. W turnieju zwyciężyli oldboje młodsi FORTECA Świerklany którzy otrzymali okazały puchar. Otwarcia budynku, przecięcie wstęgi dokonał Wójt Gminy Stanisław Gembalczyk z Prezesem Klubu Jarosławem Macionczykiem a poświęcenia budynku oraz boiska dokonał ks. Proboszcz Jan Klyczka. Głównym wydarzeniem sportowym na festynie był mecz pomiędzy FORTECA Świerklany a Naprzodem Czyżowice, zwyciężyła FORTECA 5-0.

W lidze okręgowej jako beniaminek nadzwyczaj dobrze zaczęliśmy zwyciężyliśmy w 5 kolejnych spotkaniach, a po 7 kolejce zajmowaliśmy 1 miejsce z dorobkiem 16 pkt, bramki 15-5.

W tym czasie drużyny klubu rozpoczęły korzystanie z nowo-wybudowanego obiektu.

17.03.2011r został zmieniony adres siedziby Klubu, oficjalnie Klub został przeniesiony z ul. 3-go Maja na ul. Zamkową 6A.

 

Sekcja Skata LKS „FORTECA” Świerklany została założona z inicjatywy Rady Sołeckiej Świerklan Dolnych w dniu 17.11. 1991roku.
Na zebranie założycielskie przybyła dziewięcioosobowa grupa sympatyków gry w skata Kotula G. Krakowczyk J. Kuźnik J. Kafka P. Hojka J. Penkała Z. Górecki L. Matuszczyk P. Olma T.

  Z grupy tej został wybrany tymczasowy zarzšd założycielski:
 • Prezes – Kuźnik Jan
 • Zastępca Prezesa – Kafka Piotr
 • Skarbnik – Hojka Jerzy
 • Sekretarz – Penkała Zygfryd

Wieść o stworzeniu sekcji skata w Świerklanach rozeszła się bardzo szybko, w szeregi sekcji wstępowali nie tylko mężczyźni ale również juniorzy i kobiety.
Latem 1992 roku na prośbę pierwszoligowej sekcji z KWK Borynia nastšpiło połšczenie obu sekcji
i od sezonu 92/93 zgłosiliśmy do rozgrywek 3 drużyny:
Forteca I – I liga z KWK Borynia oraz Forteca II i Forteca III do III – ligi.
Władze Gminy na wieźć działającej prężnie sekcji i popularności gry w skata zaproponowały zorganizowanie w dniu 11.11.1992 r. turnieju z okazji Narodowego Święta Niepodległości o Puchar Wójta Gminy Świerklany.
Turniej ten uzyskał bardzo wielką popularność i tradycyjnie jest organizowany każdego roku.
Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych turniejów w Polsce.

Turnieje o Puchar Wójta Gminy Świerklany
rok wygrał punkty uczestnicy
1992 Paulus Ewald SILESIA Rybnik 3766 148
1993 Sadowski N SILESIA Rybnik 3892 119
1994 Orawski A JUBILAT Moszczenica 3274 178
1995 Kiełbasiński N TĘCZA Tychy 3475 224
1996 Wawoczny M ENERGETYK Rybnik 3855 320
1997 Dunst M JUBILAT Moszczenica 3544 252
1998 Ryszewski R TRAKCYJNIK Rybnik 3564 380
1999 Łukasik B MDK Chwałowice 3591 295
2000 Pielesz E LKS FORTECA Świerklany 3812 263
2001 Niemiec H Krzyżowice 3384 265
2002 Tendera J SKAT CLUB Kobiór 3352 267
2003 Skowron D TKKF Szczygłowice 3883 244
2004 Pompa Jan LKS Górki Śl. 3440 253
2005 Żurek Marian GWAREK Lasowice 3758 248
Osišgnięcia sportowe:
I Liga
Drużyny LKS „FORTECA” występowały 10 razy i miejsce jakie osišgnęły to:
5 miejsce w 1997r. w sezonie 97/ 98 w I-lidze występowały 2 drużyny.
1 miejsce w 2002 r. i 2004 r. Drużynowe Mistrzostwo Polski
Drużynowe Mistrzostwo Polski osišgnęli w składzie:
Gajda Bolesław – kapitan , Polok Franciszek, Gembalczyk Stanisław, Starosta Bolesław.
Drużyna ta została powołana do reprezentacji Polski i reprezentuje PZSkat w Międzynarodowym Drużynowym Pucharze w Niemczech.
II Liga
Drużyny Fortecy występowały 12 razy i miejsce jakie osišgnęły to:
94/95 rok 2 miejsce i 6 miejsce – awans do I ligi
95/96 rok 3 miejsce
96/97 rok 1 miejsce – awans do I ligi oraz pierwsze miejsce w rankingu drużyn w Polsce
1999 rok 13 miejsce
2000 rok 6 i 15 miejsce
2001 rok 1 miejsce – awans do I ligi
2002 rok 9 miejsce
2003 rok 9 i 14 miejsce
2004 rok 6 miejsce
III Liga
Drużyny Fortecy występowały 16 razy i miejsca jakie osišgnęły to:
91/92 rok niepełny sezon tylko 3 kolejki ligowe 15 miejsce
92/93 rok 2 i 8 miejsce nieudany baraż do II ligi
93/94 rok 2 i 8 miejsce udany baraż i awans do II ligi
94/95 rok 5 miejsce
95/96 rok 10 miejsce
97/98 rok 14 miejsce
1999 rok 2 miejsce awans do II ligi
2000 rok 6 miejsce
2001 rok 1 miejsce awans do II ligi
2002 rok 1 miejsce awans do II ligi
2004 rok 4 miejsce
Liga Okręgowa
Drużyny Fortecy występowały 9 razy i miejsca jakie osišgnęły to:
95/96 rok 13 miejsce
96/97 rok 7 miejsce
97/98 rok 3 i 7 miejsce awans do III ligi
1999 rok 8 miejsce
2000 rok 3 miejsce awans do III ligi
2001 rok 1 miejsce awans do III ligi
2002 rok 6 miejsce
2003 rok 3 miejsce
Druż. Puchar Polski
1996 rok 8 miejsce ” Forteca” I
1998 rok 8 miejsce ” Forteca II
2001 rok 4 miejsce „Forteca” III
2002 rok 2 i 4 miejsce „Forteca” II i „Forteca” I
2003 rok 10 miejsce „Forteca” I
Drużynowy Puchar Okręgu Rybnik
1998 r. 4 i 5 miejsce
2000 r. 2 miejsce
2002 r. 3 miejsce
2003 r. 2 i 5 miejsce
2004 r. 4 miejsce
I.M.P. i Grand Prix
zawodnicy LKS „Forteca” zdobyli 16 medali 6 złotych 8 srebrnych i 1 bršzowy.
W kat. Mężczyzn:
1994 rok 5 miejsce Pielesz E. 9 w GPP
1998 rok 2 miejsce srebrny medal Polok Fr. 9 w GPP
2002 rok Polok Fr. 6 w GPP
2003 rok 2 miejsce srebrny medal Gajda P. oraz 5 miejsce Oœlizlok R.
W kat. Kobiet:
Gajda M. 4 złote 1994 r. 1999 r. 2000 r. 2001r. i 2 srebrne 1996 r, 1997 r.
Getler C. 1 złoty w 1998 r. 1 srebrny 1994 r.
Frysztacka C. 2 srebrne w 1993 r. i 1995 r.
W kat. Juniorów:
Oślizlok St. 1 złoty w 1996 r.
Oślizlok T. 2 srebrne w 1994 r. i 1996 r. 1 bršzowy w 1998 r.
I.M.O/Rybnik
W kat. Mężczyzn:
1996 roku 3 miejsce Wojciechowski Zb.
2000 roku 2 miejsce Kopiec W.
W kat. kobiet :
Gajda M. mistrzyni okręgu w 1994 r,1995 r.,1997 r.
Frysztacka C. mistrzyni okręgu w 1998 r. i 1999 r.
Oślizlok T. mistrzyni okręgu w 1996 r.
W kat. Juniorów:
Oślizlok T. mistrzyni okręgu w 1996 r.,1998 r.
Oślizlok St. mistrz okręgu w 1994 r.,1999 r.
Hojka P. mistrz okręgu w 1997 r.
  Punktacja GP sekcji za 10 lat
 1. Górecki L. 64 pkt.
 2. Gembalczyk St. 61 pkt.
 3. Kopiec W. 54 pkt.
 4. Gajda B. 54 pkt.
 5. Krzempek St. 34 pkt.
 6. Frysztacki J. 30 pkt.
 7. Rugor Fr. 20 pkt.
 8. Wojciechowski Zb. 19 pkt.
 9. Kafka P. 15 pkt.
 10. Gajda M. 13 pkt.
 11. Gembalczyk Ber. 13 pkt.
GP Okręgu Rybnik
1992

1993

1994
5 miejsce Wojciechowski Zbigniew
6 miejsce Gembalczyk Stanisław
1995
1 miejsce Frysztacki Janusz
2 miejsce Frydecki Emil
9 miejsce Oślizlok Roman
12 miejsce Wojciechowski Zbigniew
1996
10 miejsce Frydecki Emil
11 miejsce Gembalczyk Stanisław
1997
5 miejsce Gembalczyk Stanisław
1998
6 miejsce Starosta Bolesław
10 miejsce Gembalczyk Stanisław
1999
5 miejsce Gembalczyk Stanisław
8 miejsce Kopiec Wiktor
12 miejsce Oślizlok Roman
2000
1 miejsce Polok Franciszek
3 miejsce Wojciechowski Zbigniew
4 miejsce Kopiec Wiktor
2001
3 miejsce Wojciechowski Zbigniew
7 miejsce Polok Franciszek
9 miejsce Starosta Bolesław
2002
5 miejsce Gajda Bolesław
9 miejsce Gembalczyk Stanisław
2003
8 miejsce Gajda Bolesław
10 miejsce Gembalczyk Stanisław

Zawodnicy naszej sekcji byli powołani do reprezentacji Polski w kat. drużynowej kobiet w 1993 i 1994 roku zajmujšc 11 miejsce, w 1993 roku w kat. Juniorów Oślizlok T. 9 miejsce w kategorii kobiet indywidualnie w 2000 r. Gajda M. 8 miejsce w kat. Mężczyzn puchar Saksonii w 2000 roku 4 miejsce Gembalczyk St. 5 miejsce Polok Fr. w 2002 r. Drużyna Mistrza Polski w 2003 r. Gajda P. Oślizlok R. Polok Fr.
Oprócz sukcesów sportowych nasz sekcja może się poszczycić sukcesami organizacyjnymi. Byliśmy organizatorami Finału IMP, IMO /Rybnik, rozgrywek ligowych, turnieju o Puchar Przewodniczšcego Rady Powiatu Rybnickiego.
Wspomagaliśmy organizatorów „FALI RADOŚCI” oraz olimpiady parafialnej.

  Aktualny skład Zarządu:
 • Kafka Piotr – Prezes
 • Krzempek Stanisław – Wiceprezes, Sekretarz
 • Frysztacka Cecylia – Skarbnik
 • Polok Franciszek – Członek Zarzšdu
 • Oślizlok Roman – Członek Zarzšdu
  Komisja Rewizyjna:
 • Starosta Bolesław – Przewodniczšcy
 • Gajda Monika – Członek komisji
 • Gembalczyk Stanisław – Członek komisji

kadencja20142018 2

Sesja Rady Gminy On line

  bip  sekap

dziennik ustaw

monitor polski


portal

dyzury aptek

gminna komunikacja

fundusze zewnetrzne

wybory18

Deklaracja dostępności

porady

Jakość powietrza

Meteo

gkrpa

dostawa pradu2

strategia

budzet

logo rewitalizacja

smp

czp 

inf_publiczna

lot

tvt
 
Subregion

 kmz

Urząd Gminy Świerklany

ul. Kościelna 85
44-266 Świerklany

 tel. 32 432 75 00, fax (32) 432 75 01
e-mail: ug@swierklany.pl
ESP(e-puap): /eoj70cl54k/skrytka

NIP 642-31-96-835

REGON 000551326

Konto bankowe
82 8470 0001 2001 0012 9323 0007

Godziny urzędowania

 poniedziałek - środa od 730 do 1530
czwartek od 730 do 1700
piątek od 730 do 1400

 

Kasa czynna

poniedziałek - środa od 730 do 1500
czwartek od 730 do 1630
piątek od 730 do 1330

Gmina Świerklany

NIP 642-10-18-555

REGON 276259008

 

 

Telefony alarmowe