Każda nieruchomość zamieszkała może skorzystać ze zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli kompostuje bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.
Warunkiem uzyskania zwolnienia jest zadeklarowanie posiadania kompostownika w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, składanej w urzędzie gminy.
Zwolnienie przysługuje od miesiąca w którym właściciel nieruchomości zadeklarował kompostowanie bioodpadów w kompostowniku przydomowym.
Właściciel nieruchomości deklarujący kompostownik nie będzie już mógł oddawać bioodpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
WAŻNE!
Kompostownik to pojemnik na powierzchni ziemi o ściankach ażurowych zapewniających dostęp powietrza, w którym przebiega kompostowanie odpadów biodegradowalnych, w wyniku czego otrzymuje się kompost.
UWAGA! Gnojownik to nie jest kompostownik.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości, który złożył informację dotyczącą posiadania kompostownika przydomowego i kompostowania w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne:
wójt stwierdza w drodze decyzji utratę prawa do zwolnienia. Utrata prawa do zwolnienia następuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z przesłanek o których mowa wyżej.
Ponowne skorzystanie ze zwolnienia może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do tego zwolnienia stała się ostateczna, i wymaga złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
KOMPOSTOWANIE W PRZYDOMOWYCH KOMPOSTOWNIKACH WYBRANYCH ODPADÓW BIODEGRADOWALNYCH - Z KORZYŚCIĄ DLA ŚRODOWISKA I DOMOWEGO BUDŻETU
Co to jest kompost?
Kompost jest naturalnym nawozem organicznym, który powstaje z niektórych odpadów biodegradowalnych kuchennych i ogrodowych. Poprzez stworzenie odpowiednich warunków wilgotnościowo - tlenowych, w kompostowniku zachodzi proces tlenowego rozkładu kompostowanych odpadów.
W czym i jak kompostować?
Aby proces kompostowania mógł przebiegać prawidłowo kompostownik musi zapewnić dostęp tlenu i odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Kompostowanie musi odbywać się na powierzchni ziemi, najlepiej w ustronnym zacienionym miejscu ogrodu. Kompostownik można wykonać samemu z desek lub palet, zapewniając ażurowe ścianki boczne lub nabyć gotowy, najczęściej z tworzywa sztucznego, dobierając odpowiednią do planowanej ilości odpadów do kompostowania pojemność. W kompostownikach o mniejszych pojemnościach (1-2m3) proces kompostowania przebiega szybciej.
Co kompostować a czego nie?
Do kompostownika można wrzucać:
Do kompostownika nie należy wrzucać:
WAŻNE:
Jak rozpoznać, że kompost jest już gotowy
Korzyści z kompostowania odpadów:
Wskazane byłoby aby w celach związanych ze sprawozdawczością w zakresie odpadów, właściciel nieruchomości prowadzący kompostowanie w przydomowym kompostowniku posiadał informację o przybliżonej ilości odpadów poddanych kompostowaniu w danym roku. Urząd gminy może wystąpić do właściciela o przekazanie danych w powyższym zakresie.