Logo Gminy Świerklany
Powróć do: Aktualności

Lokalizacja

Gmina Świerklany leży w środkowo - zachodniej części województwa śląskiego, w obrębie Płaskowyżu Rybnickiego, na dziele wodnym pomiędzy dorzeczami Odry i Wisły. Położenie geograficzne gminy można określić w przybliżeniu na 50°19' szerokości geograficznej północnej oraz 18°33' długości geograficznej wschodniej. 

Lokalizacja Gminy Świerklany na mapie Polski

Gmina Świerklany jest częścią powiatu rybnickiego należącego do województwa śląskiego. Posiada doskonałe położenie logistyczne – znajduje się w samym centrum pomiędzy kopalniami JSW i PGG oraz czterema uprzemysłowionymi miastami: Rybnikiem, Żorami, Jastrzębiem-Zdrój i Wodzisławiem Śląskim. Zlokalizowany w Świerklanach zjazd z autostrady A1, a także bliskość granicy z Republiką Czeską, czyni gminę atrakcyjnym miejscem dla inwestorów oraz osób chcących tu osiąść na stałe. Niedaleko położony jest największy w Europie węzeł Gliwice-Sośnica, z którego łatwo zmienić kierunek podróży.

Najważniejsze drogi w Gminie Świerklany

Aktywnie rozwija się tu budownictwo mieszkaniowe, prowadzone są remonty i budowa nowych dróg, kontynuowana jest budowa kanalizacji i doposażane są placówki szkolne, jak również wprowadzona została w Świerklanach bezpłatna komunikacja w kierunku Żor i Wodzisławia Śląskiego.